Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh na Velký Javorník_2019 - Zbyněk

30. 5. 2019

vj_01_p1990389.jpgZbyněk - po Zlínské lesní hodinovce jsem se v sobotu 18. května chystal do Slavičína na 5. závod zlínského běžeckého seriálu – miomoveRUN a jeho 10 km verzi. Chvílemi jsem se viděl dokonce i na hlavní půlmaratonské trati, ale nakonec dostala přednost návštěva rodiny ve Frenštátě p.R. a s ní spojená účast na 31. ročníku Běhu na Velký Javorník.

Po chladnějším období posledních dnů se naštěstí během pátku vyčasilo a na místo prezentace do areálu skokanských můstků jsem dorazil za krásného počasí, které to vytáhlo na 20°C. Závod pořádaný Pohorskou jednotou Radhošť byl tradičně součástí ČP v běhu do vrchu a všech 101 startujících tak čekala trasa dlouhá 10,2 km s převýšením 564 m vedoucí až na úsek místy bahnitější šotoliny mezi 5,8 - 8 km celá po asfaltu. Čekání do startu v 10:00 rychle uteklo, nejdříve pořízením společného fota s novým kolegou Štefanem Grošem, který za nás na jaře už odběhl pár závodů a poté ve společnosti týmových kolegů z doby působení v CK Frenštát Miry, Kristiána a až na startu jsem zahlédl i Patrika.

Díky Velikonocím a následných květnových svátků se mi poslední měsíc podařilo zdvojnásobit tréninkové úsilí, na což jsem už teda dlouho nebyl zvyklý. Nahromaděnou únavu ale smazalo pár dnů volna a jen jsem se mohl nechat překvapit, jaký efekt to bude mít. Po předchozích zkušenostech z let 2016 a 2017 jsem při 3. účasti začal s respektem, zatímco na čele už po 500 m vznikla s vedoucí trojice, kde nechyběl Kristián. První km a něco k Hospůdce na Žabárně cesta mírně stoupala. Zde mě a ostatní povzbuzovala maminka se sestrou. Následně se ale cesta citelně zvedla až k závoře na 3 km, kde stál a fotil tatínek. Dále se pokračovalo odpočinkovější částí po cestě úbočím Javorníka až na cca 5,7 km na úroveň Veřovic, kde po odbočení vlevo na šotolinovou cestu se profil opět zvedl. Přeskákal jsem pár soupeřů a dotáhl se na několikati člennou skupinku. Sil ubývalo, zato se začala hromadit únava a vhod tak přišlo pár krátkých rovinatějších úseků. Po tom všem ale přišel na řadu těžký úsek od 8 km, kde se naběhlo opět na asfaltku se sklonem min. 10% až na 9,2 km. Zde jsem už cupital, ale byl jsem rád, že nejdu krokem jako v roce 2017. Po napojení na cestu u studánky 1 km před cílem jsme si v seběhu protřepali nohy až ke značce 500 m, kde se začalo opět prudčeji stoupat. Snažil jsem se držet krok se spolubojovníky před sebou a odpočítával značky 400, 300, 200 m. Posledních 100 m se cesta narovnala a krok se zase prodloužil. Toho jsem využil a po odbočení z cesty do cíle na posledních 50 m přesprintoval 2 soupeře. Do cíle jsem vletěl téměř po boku vítězné dorostenky Anny Bajzíkové v čase 56:22 na 33. místě celkově a v kategorii 40-49 let 11. Vylepšil jsem si tak čas z roku 2016 o 74 vteřin. Štefan dorazil v kategorii 50-59 let 9. a na celkovém 70. místě v čase 1:06:21.

Po občerstvení, které bylo v ceně 100 Kč startovného, přišlo na řadu vyhlášení 15 kategorií. Nejlepšího času 43:46 dosáhl a zvítězil Pavel Dvořák (AC Prostějov), nejlepší ženou byla s časem 52:09 celkově 20. Veronika Srníčková z Veřovic.

Na vrcholu bylo díky souběžně probíhající akci Štramberský Jasoň plno a rušno. Zbývalo ještě vyjít na rozhlednu shlédnout nové holiny v okolí a zkontrolovat, co se děje v údolí.

Pěkný závod v krásném prostředí, tak snad to za rok opět výjde.

 

Výsledky najdete na webu Pohorské jednoty Radhošť na: http://www.pohorskajednota.cz/beh.html

a fotogalerii na:

https://sk-zafar-frenstat-p-r.rajce.idnes.cz/Beh_na_Velky_Javornik_2019_ZR_ER_FR