Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh rodným krajem Emila Zátopka - 2020

19. 9. 2020

emil_1_dsc_0082.jpgDnešní dopoledne jsem měl naplánováno jinak, ale na popud syna Zbyňka, jsem se jel podívat na Běh rodným krajem Emila Zátopka“. Ten  je věnován odkazu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století Emila Zátopka. Koná se pravidelně nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. 9. 1922. Ve stejný den se narodila i jeho manželka paní Dana Zátopková. Letos to tudíž vychází přesně na jeho den narození, je sobota 19. 9. 2020.

Včera, v pátek byly v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uloženy ostatky Dany Zátopkové (která zemřela v pátek 13.března) vedle ostatků jejího manžela Emila.

Start běhu je v rodném městě Emila Zátopka, Kopřivnici, cíl běhu je ve 22,3 km vzdáleném městě Rožnov pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě, kde  taky probíhá slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen.

Vyjel jsem krátce po desáté a zamířil si to rovnou mezi Veřovice a Ženklavu, zaparkoval na kopečku na polní cestě a vyrazil vyhlédnout si nejlepší „osvětlení“. Musím najít místo, kde slunce svítí proti závodníkům. Našel jsem, zaujmul postavení a čekám na první závodníky. Po chvíli se objevil první muž, už zpohledu na tempu běhu bylo možno vyvodit, že se jedná o staršího muže. Když přiběhl blíže, prohodili jsme pár vět a já se s úžasem dozvěděl, že tomu muži je 82 let 5 měsíců a 9 dnů. Před takovým výkonem smekám.

Chvíli po onom muži začínají přibíhat první závodníci s předvojem policie. Po půl hodině se had těl chýlí ke konci a já jedu domů.

 

Fotogalerie ze závodu