Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín + Lysa cup - Zbyněk

20. 2. 2020

lc_16_11_sam_4778.jpgZbyněk - závodní běžecký víkend v půli února začal v sobotu 15. února ve Zlíně prvním závodem zlínského běžeckého seriálu – 28. ročníkem Běhu Jižními svahy. Poprvé se v rámci návštěvy na závod uspořádaný Jirkou Prokopem a spolkem Běhy Zlín přijeli podívat i rodiče. Trasa závodu na 6,7 km s převýšením cca 90 m se startem na kopci nad Zlínem z prostředí největšího zlínského sídliště vedla stejně jako loni po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou, před vodárnou se pokračovalo doleva po zvlněné asfaltce k obrátce na křižovatce s cestou od fryštátské přehrady a zpět stejnou cestou.

Zatímco poslední 2 roky komplikoval závod zledovatělý podklad, letošní téměř jarní podmínky s teplotou kolem osmi a polojasnou oblohou naznačovaly, že to tentokrát bude rychlé. Po startu 163 členného startovního pole včetně 34 žen za to v mírném výběhu na okraj lesa vzal Šíbl, Janečka a Čmelík. Šíbl držel rychlé tempo a v lese po necelém kilometru ještě před přeběhem silnice měl už malý náskok na 2. Janečku. Po obrátce na 3, 35 km byl tento náskok už cca 50 m, druhý Janečka běžel 30 m před Vicherem následovaný pár metrů za ním Kábelou a ostatními. Radek Šíbl (Ekodrill Zlín) svůj náskok udržel až do cíle a obhájil tak loňské vítězství s časem 23:17 o 11 vteřin před Svatoplukem Janečkou (TJ SKI Turist Velké Karlovice) – 23:28. Třetí doběhl Jaroslav Vicher (KES BUK Team) – 23:46, čtvrtý Jan Kábela (SP Malenovice) – 23:55 a pátý Vojtěch Sklenář (Karlovice) – 24:02.

Z žen nejrychleji zaběhla celkově 32. Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín), která zvítězila za 26:45 s velkým náskokem 2 minut a 26 vteřin před zlínskou Martinou Trojákovou. Pro třetí místo si doběhla Eva Kučerová (Mattoni FreeRun Zlín) – 29:33, čtvrtá doběhla další závodnice ze Zlína Veronika Bagárová – 29:49 a pátá Dita Ryšková – 30:33.

Po obrátce jsem se držel kolem 50. místa s pohledem na 3-člennou skupinku 30 m přede mnou a dalších asi 6 soupeřů 50 m před ní. Ve výběhu po přeběhnutí silnice se obě skupinky téměř spojily. Podařilo se mi zde předběhnout 3 soupeře, i když jsem tepovku kvůli tomu vytočil, co to šlo a přání pošetřit se pokud možno na zítřejší Lysa cup tak vzalo trochu za své. Do cíle jsem doběhl v čase 28:20, o minutu a 21 vteřin rychleji než loni, na celkovém 46. místě a 20. v kategorii.

Dalším, 2. závodem seriálu, bude v neděli 1. března 1/2 maraton ve Zlíně v Přílukách. Vše potřebné najdete na webu pořadatele https://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin

Fotogalerie ze závodu ZR FR

Video ze závodu

16. etapa Lysacupu – časovka na Velký Javorník

Odpoledne po BJS následoval přesun do Frenštátu, kde byla na programu v neděli 16. února pro změnu předposlední 16. etapa LC. Po vyfocení cca nejlepší první padesátky závodníků jsem se přesunul do fronty ke startovnímu stolečku. Při čekání nás notně ofukoval až z Britských ostrovů okraj bouře Dennis, či jak se tato v poslední krátké době už třetí bouře jmenovala, což snižovalo pocitovou teplotu níž, než na skutečných cca sedm stupňů. Čekání ale při 10 vteřinovém intervalu netrvalo dlouho. Nohy úspěšně od rána předstíraly, že jsou po včerejšku OK, ale už na prvních schodech bylo jasné, že to jenom hrály a má dnešní – v pořadí jubilejní 100. účast na LC bude stát za to. Celkem se ale dařilo předbíhat soupeře, což trochu ošálilo psychiku. Skřípat to začalo po náběhu na místy rozbahněnou louku a následně v serpentinách, kde to na nejdříve bahně a následně změklém sněhu začalo klouzat. Nejhorší bylo zdolat úsek od obrázku k cestě u transformátoru a poté závěr k chatě. Nebylo se od čeho odrazit, chvílemi jsem tak lezl po čtyřech a opět se vynořily myšlenky na pořízení vhodnějšího obutí. Pípnul jsem na 119. místě za 35:42, což znamenalo vylepšení loňského, téměř traumatického výkonu v obdobných podmínkách o 59 vteřin.

Důležité body do týmové soutěže opět zajistil 47. Jirka Květoň a dále 128. Petr Říčný. Vše to jistila ještě 133. Petra Sedláčková, 164. Štěfan Groš a zezadu týmový šéf coby chodec - fotograf. V soutěži týmů jsme se ziskem 999 bodů obsadili 23. místo a přiblížili se jen na 2 body k Teamu International!!!

Uvidíme za týden, jestli se nám podaří ještě průběžné 23. místo o jedno vylepšit v poslední etapě. Ta díky dvojnásobnému bodování a odděleným startům s časovými handicapy dle výkonnosti může ještě zamíchat s pořadím.

Z celkového počtu 237 startujících zvítězil Andrej Paulen (Manín Povážská Bystrica) a to rovnou v novém traťovém rekordu 24:04. V ženách zvítězila celkově 28. Barča Macurová (BUFF / Pivovar Koníček) – 29:29.

Závěrečná, 17. etapa se poběží v sobotu 22. února od Rajské boudy.