Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2018 - 14. závod: Silvestrovský běh - Zbyněk

2. 1. 2019

p1960998.jpgZbyněk – dopoledne posledního dne roku 2018 jsem strávil účastí na Silvestrovském běhu ve Zlíně. Poslední, 14. závod zlínského běžeckého seriálu, si nenechalo ujít celkem 143 běžců (z toho 27 žen) na 10 km trati a 64 (z toho 26 žen) na 5 km trati. Nejdříve si ale od 10:30 zaběhaly děti na cca 100, 250 a 500 m. Před jejich startem sice začalo poprchávat, naštěstí jen nakrátko a do hlavního závodu na 5 a 10 km závodníci vyběhli v 11 hodin za oblačné oblohy s teplotou 4°C.

Jak se už stává tradicí, 8. ročník Silvestrovského běhu, uspořádaného triatlonovým klubem Titan Trilife Zlín, odstartovala legenda kulturistiky Bohumil Divílek. Trasu tvořil 2 x rovinatý 5 km obrátkový okruh se startem a cílem u tenisových kurtů ve Zlíně – Vršavě, odkud se běželo po cyklostezce proti mírnému protivětru na kraj Kostelce a zpět.

Na startu nechyběl Tomáš Navrátil (AK Kroměříž), který si přál být první už na 5 km a současně navázat na předchozí 3 vítězství v řadě na tomto závodě. Už během prvního kilometru všem poodběhl, stačil mu jen junior Radim Grabík z pořádajícího klubu Titan Trilife, který běžel 5 km trať. Za nimi běžela se ztrátou cca 30 m dvojice běžců na 5 km trati Hradil – Václavík (oba Titan Trilife). Se ztrátou dalších cca 30 m dvojice Hečko (Sykora Running) – Janečka (-) a po nich pak zbytek nataženého startovní pole. Do druhého kola už nabíhal Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) sám s výrazným náskokem na dvojici Hečko - Janečka, což mu dovolilo trochu ubrat. Svůj náskok si už pohlídal a zvítězil zde i po 4. v řadě, tentokrát v čase 33:04. Se ztrátou 2 minut a 2 vteřin jako 2. finišoval Martin Hečko (Sykora Running) – 35:06 o vteřinu před Svatoplukem Janečkou (-) – 35:07. Celkově čtvrtý doběhl Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky) – 35:52 a pátý Filip Vabroušek (AK Zlín) – 36:12.

Z žen se po startu ujala vedení Silvie Zvonková, ale během 3. kilometru se před ní dostala Helena Kotopulu, která začínala pozvolněji, když se nechtěla nechat strhnout rychlým tempem jako před pár dny při Štěpánském běhu. Po zbytek závodu si už Helena Kotopulu (Titan Trilife) náskok pohlídala a v čase 40:34 jako celkově 29. zvítězila o 59 vteřin před druhou Silvií Zvonkovou (Zvonek Sport Valašské Klobouky) – 41:33. Pro 3. místo si doběhla Simona Světinská (Titan Trilife) – 42:18, celkové 4. místo obsadila Lucie Friedlaenderová (Mattoni FreeRun Zlín) – 42:50 a 5. byla Maria Sýkorová (Sykora Running) – 43:28.

Po startu jsem se snažil držet tempa Lucie Friedlaenderové, ale moc to nešlo, protože se pohybovala cca 20 m přede mnou. V cíli 1 kola jsem si připadal jako už po absolvování 10 km, ale nezbylo než pokračovat dál. Cestou ze Zlína ke Kostelci to trochu foukalo, ale naštěstí jsme si vypomohli s Petrem Staňkem. I tak se na obrátce v Kostelci na 7,5 km odstup zvětšil na cca 50 m. Cíl se už ale rychle blížil a v obavě, aby se zezadu nikdo nepřiblížil, jsem krok protáhl, co to šlo, zatímco Petr za mnou cupital. Počítal jsem, že v závěru půjde přes mě, ale cca 1 km před cílem před výběhem k silnici jsem najednou uslyšel cupitání z větší dálky. Zkusil jsem tak držet tempo a hlavně vydržet v něm až do cíle. To se povedlo a do cíle jsem dorazil v čase 42:55 na celkovém 45. místě a v kategorii na místě 17. cca 2 vteřiny před Petrem Staňkem (TJ Velké Těšany) a nakonec i jen 10 m za Lucií Friedlaenderovou (Mattoni FreeRun Zlín).

V závodě na 5 km se v závěru před Grabíka dostal a v čase 16:25 zvítězil Pavel Hradil před Radimem Grabíkem – 16:27. Třetí se umístil Filip Václavík – 16:56 a čtvrtá Lucie Miklišová – 18:16 (všichni Titan Trilife). Celkově pátý doběhl Stanislav Chadim (TJ Jiskra Otrokovice) – 18:32.

Po občerstvení následovalo vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategorií na 10 km trati a 2 mužských a 2 ženských kategorií na 5 km trati. Poté se účastníci rozešli k domovům vstříc vítání rychle se blížícího nového roku.

Nyní nás čeká krátká pauza a nový ročník běžeckého seriálu začne opět Během Jižními svahy v sobotu 9. února, přičemž vyhlášení konečného pořadí za rok 2018 proběhne tradičně po doběhu Josefského běhu, který se koná 16. března.