Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2018 - 3. závod: Josefský běh - Zbyněk

22. 3. 2018

p1890078.jpgZbyněk – svátek Josefa je ve Zlíně už 31 let spojen s tradicí konání Josefského běhu. Letos sice tuto tradici lehce nabourala epidemie afrického moru prasat, a tak pořadatelé museli trať se startem a cílem v zahrádkářské kolonii na Burešově a procházející zakázanou oblastí přesunout jinam. Z několika variant nakonec zvítězil okruh na opačné straně zlínského údolí v lesích kolem Tlusté hory.

 

Nová trasa vypadala slibně a navíc jsem to měl jen kousek za obývákem. Nadšení sice trochu nahlodal pokus několika bacilů o mé zdraví, ale 3. závod zlínského běžeckého seriálu byl v sobotu 17. března tu, tak nebylo moc o čem přemýšlet.

Jarní počasí z předchozího víkendu s teplotami kolem 15 sice nevydrželo, ale aspoň z trati zmizel sníh a led, který zde byl ještě před 2 týdny. Následná studená fronta s čerstvým větrem při zatažené obloze srazila teplotu zpět na nulu, ale i tak se v Hospůdce U Hřiba na prezentaci sešla rekordní účast. Díky ní se v blízkém okolí rychle zaplnila všechna možná a nemožná parkovací místa.

Novou trasu tvořil 5 km okruh se startem u zastávky MHD Maják, točna. Stejně jako u Strojařské desítky se po náběhu do lesa přes závoru běželo zvlněnou asfaltkou až k rozcestí, kde se ale odbočilo doprava na šotolinovou cestu po Stezce zdraví. Po rozbahněné rovince následoval seběh k lesnímu hřišti, krátká rovinka a od odbočky u bunkru na asfaltku čekal závodníky táhlý výběh pod Maják – televizní vysílač. Odtud se sbíhalo k závoře a dále do 2. kola. Od společného startu 145 běžců, včetně 34 žen na 10 km trať a 26 běžců včetně 9 žen na 5 km trať se vedení ujal Jan Kolárik, následovaný Filipem Vabrouškem a Svatoplukem Janečkou. Vítězství na 10 km trati si pohlídal Jan Kolárik (Edhouse.cz) a v čase 32:45 zvítězil o 48 vteřin před Svatoplukem Janečkou (Zlín) – 33:33, který se v průběhu 2. kola dostal před Filipa Vabrouška (AK Zlín) – 33:53. Na čtvrtém místě doběhl Sebastian Vošvrda (Zlín) – 34:08 a 5. se umístil Jiří Kubíček (Freerun Zlín) – 35:11.

Na celkovém 11. místě doběhla první žena Helena Kotopulu (Moraviaman) – 37:28, která zde neměla soupeřku. V pořadí 2. ženou byla s časem 42:17 Jana Žaludková (Cyklogat Malenovice), 3. doběhla Veronika Brázdová (Sýkora running team) – 44:34, 4. Lucia Friedlaenderová (Freerun Zlín) – 44:55 a 5. Lada Vaněčková (BS Slopné) – 45:28. Jediná juniorka Alžběta Nešporová dosáhla času 54:24 a ze dvou startujících juniorů na 10 km trati zvítězil Marek Matušů (PIMAPI) – 42:13 před Jiřím Slováčkem (Freerun Zlín) – 44:17.

Na to vše závod ubíhal rychle, jen do stoupání mi to šlo pomaleji, než jsem plánoval. Pár míst k dobru jsem zde i tak získal, ale v závěrečném sprintu z kopce a v cílové rovince to byl boj. Škoda ztráty místa 2 metry před cílem, kterým jsem proběhl v čase 42:23 na celkovém 49. místě a 16. v kategorii.

Pro příznivce kratších tratí byl nově připraven závod na jeden 5 km okruh. S výkonem 18:57 zvítězil Petr Maňas (Freerun Zlín), před Alešem Fišerem (SDH Kvasice) – 19:16 a Stanislavem Chadimem (TJ Jiskra Otrokovice) – 19:38. Nejlepší ženou byla Hana Hudková (Huslenky) – 21:47 před Veronikou Jínkovou (AK Drnovice) – 22:04 a Markétou Škaldovou (AK Olymp Brno) – 22:52.

Po doběhu hlavního závodu, uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho týmem, si zazávodily děti a mládež na kratších vzdálenostech. Pro všechny byla připravena polévka a poté už mohlo proběhnout vyhlášení Josefského běhu a také už tradiční celkové vyhlášení zlínského běžeckého seriálu za loňský rok. Kromě vítězů ve 4 mužských a 2 kategoriích žen také soutěž družstev, v níž tým BS Slopné opět obhájil a převzal tak na rok do svého držení putovní pohár pro nejlepší tým 2017.

Seriál bude pokračovat zanedlouho v sobotu 14. dubna ve Zlíně Lesní hodinovkou. Startovat se bude v 10 hodin od altánu U Spáleného dubu a trasa vede po vrstevnicovém kilometrovém okruhu v lese na kopci nad Lesní čtvrtí. Držitelem rekordu 17 980 m na této trati z roku 1996 je Martin Sadílek.

Informace o zlínském běžeckém seriálu s výsledky najdete na www.behyzlin.cz

 

Fotogalerie ze závodu ZR