Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2018 - 6. závod: Běh Olympijského dne

23. 6. 2018

p1910033.jpgZbyněk – tříměsíční závodní pauzu jsem ukončil ve středu 20. června účastí na 6. závodě zlínského běžeckého seriálu. Tím byl 32. ročník Běhu Olympijského dne na 5 km v centru Zlína na 400 metrovém tartanovém oválu Stadiónu mládeže uspořádaný spolkem Běhy Zlín v čele s Jirkou Prokopem. Od 18 hodin se obdobně i v dalších městech konaly tyto běhy na památku vzniku novodobého olympijského hnutí a založení Mezinárodního olympijského výboru. Současně účastníci částí startovného přispěli na podporu sportovní činnosti dětí.

Předtím jsem ještě ale stihl rozloučení předškoláků se školkou a při návratu na chvilku do práce na tom slunku bylo jasné, že to letos bude stát opět za to. Bylo teplo, chvílemi až horko, nebe téměř bez mraků a teplota se celý den sebejistě držela kolem třicítky. Stejně jako loni dorazilo celkem 114 účastníků, z toho 82 mužů a 32 žen (loni 92/22) a všichni vypadali dobře a natěšeně. Závod byl rozdělen do 2 rozběhů, přičemž v tom prvním byli převážně ti rychlejší s předpokládaným časem do 23 minut. Tradičně jsem měl v plánu fotit první vlnu s největšími favority.

Už po prvním kole na čele vznikla vedoucí čtveřice Kolárik, Janečka, Černocký a Hečko. I ta dlouho nevydržela, první začal ztrácet Hečko a poté i Černocký. Janečka se držel až do konce 8 kola, kdy už také přestal stačit strojovému tempu Kolárika 1:17 až 1:18 na kolo. Posledních 400 m zaběhl Jan Kolárik (SKOB Zlín) za 1:06 a v čase 16:02 proběhl po 12,5 kolech jako první cílem s náskokem 28 vteřin před druhým Svatoplukem Janečkou (TJ SKI Turist Velké Karlovice) – 16:30.

Mezi ženami se na startu objevila Helena Kotopulu (Titan Trilife) a i přes plánovanou účast na víkendovém Moraviamanovi bezpečně zvítězila jako celkově 20. s časem 19:15.

Kolem 18:45 přišel na řadu druhý start, foťák jsem improvizovaně strčil do ruky Lucii Skřivánkové se slovy, ať fotí co může. Díky pomalejším tréninkovým mezičasům než loni jsem nečekal žádné velké výkony, ale tempo po startu se mi zdálo pomalé, tak jsem se rychle prokousal na 2. místo. Celkem jsem si to užíval a než jsem se začal probíjet startovním polem o kolo zpět, vypadal jsem skoro jako nějaký stříbrný olympionik. Letos jsem si obzvlášť dával pozor na počítání odběhnutých kol, tak to bylo z toho pohledu v klidu, ovšem než jsem v půlce vyschl jako sušená švestka. Sice začalo probíhat automatické zavlažování trávníku u dráhy, ale jak naschvál když jsem probíhal kolem, stříkalo to vždy na opačnou stranu a čekat jsem nechtěl. Konec se ale rychle blížil a v čase 21:24 jsem proběhl cílem. Po osvěžení a zkompletování výsledků obou rozběhů z toho bylo celkové 41. místo a 14. v kategorii. No nic, pomyslně aspoň v mém rozběhu to byla bedna J

Druhý rozběh už s umístěním na předních pozicích nezamíchal, na dalších místech se těsně s pár vteřinovými rozestupy srovnaly 2. Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 21:39, 3. Mária Sýkorová (Sýkora Running) – 21:43, 4. Lucia Friedlaenderová (Mattoni Freerun Zlín) – 21:45 a 5. Martina Latináková – 22:02.

A zpět ještě k mužům - třetí celkově doběhl Libor Černocký (TJ Slovan Luhačovice) – 16:54, 4. místo obsadil Martin Hečko (Valachbajk team) a 5. Milan Zvonek (Zvonek sport Valašské Klobouky) – 18:01.

Vítězové jednotlivých kategorií :

Muži do 39 let: Jan Kolárik (SKOB Zlín) - 16:02

Muži do 49 let: Svatopluk Janečka (TJ SKI-Turist Velké Karlovice) - 16:30

Muži do 59 let: Bronislav Matouch (JISVA Zlín) - 18:22

Muži nad 60 let: Miroslav Švihel (BS Slopné) - 19:40

Ženy do 39 let: Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín) - 19:15

Ženy nad 40 let: Lada Vaněčková (SK Štípa) - 23:03

Junioři: Mikis Kotopulos (Titan Trilife Zlín) - 21:55

Juniorky: Zuzana Zouharová (AK Zlín) - 21:49

Po závodě bylo pro závodníky tradičně připraveno občerstvení a díky měření čipovou technologií si účastníci opět mohou porovnat mezičasy své a soupeřů na jednotlivá kola.

Informace o zlínském běžeckém seriálu s výsledky najdete na www.behyzlin.cz

Po letní prázdninové pauze bude seriál pokračovat v sobotu 8. září 35. ročníkem Strojařské desítky.

Tak dlouho ale čekat už nebudu a v plánu mám zaběhnout si už za týden v sobotu 30. června PePa běh v Lichnově v krásném a domácím prostředí. Více se dozvíte na:http://www.orellichnov.cz/beh-pepa-2/

Fotogalerie ze závodu – Bronislav Matouch 

Fotogalerie ze závodu – Lucie Skřivánková 

Fotogalerie ze závodu ZR