Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2019 - 15.závod: Silvestrovský běh - Zbyněk

2. 1. 2020

p2060060.jpgZbyněk – poslední den roku se část týmu potila při silvestrovské etapě Lysa cupu, no já jsem se zúčastnil posledního, 15. závodu zlínského běžeckého seriálu. Zatímco na Lysé bylo 62 cm sněhu a -2°C, ve Zlíně s teplotou kolem nuly nebyla ani vločka. V 10:30 si na tratích 200 a 500 m zazávodily děti a po nich v 11 hodin opět odstartovala legenda kulturistiky Bohumil Divílek 9. ročník Silvestrovského běhu, uspořádaného triatlonovým klubem Titan Trilife Zlín.

Závodu se zúčastnil rekordní počet běžců – celkem 198, z toho 131 včetně 26 žen na hlavní 10 km trať a 67 včetně 30 žen na 5 km. Trasu tvořil 2 x rovinatý 5 km obrátkový okruh se startem a cílem u tenisových kurtů ve Zlíně – Vršavě, odkud se běželo po cyklostezce proti mírnému protivětru na kraj Kostelce a zpět. Startovali jsme za krásného slunečného počasí, ale během 2. poloviny se rychle obloha zatáhla. Rychlému tempu dvojice Navrátil – Grebik nikdo nestačil a na své soupeře si brzy vypracovali výrazný náskok.  Radim Grebik (Titan Trilife) běžel jen závod na 5 km, v němž s přehledem zvítězil v čase 15:28. Tomáš Navrátil (AK Kroměříž / Oněmec.cz) tedy pokračoval do dalších 5 km sám a svůj náskok stále zvyšoval. Zvítězil zde tak po páté v řadě od roku 2015, kdy zde startoval poprvé a současně vítězný čas poprvé dostal pod 32 minut – přesněji na 31:59. Se ztrátou 2 minut a 45 vteřin doběhl za 34:44 druhý Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky), 3. se umístil Filip Vabroušek (Sykora running team) – 35:20, 4. Jiří Klement (Titan Trilife) – 35:40 a celkově 5. se umístil Svatopluk Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice) – 35:43.

Závod žen měl stejný průběh jako před pár dny na Štěpánském běhu. Od začátku vedla Tereza Svobodová (Titan Trilife), která jako celkově 16. zvítězila s časem 38:23. Po dlouhém večerním tréninku na kole s odstupem 2 minut a 33 vteřin si doběhla za 40:56 pro druhé místo Helena Kotopulu (Titan Trilife). Třetí v cíli byla nejlepší žena letošního ročníku zlínského seriálu Mária Sýkorová (Sykora running) – 41:44. Celkově 4. doběhla Martina Latináková (Zvonek sport Valašské Klobouky) – 43:05 a pátá Michaela Topic (Vivatravel.cz) – 43:54.

Po startu jsem se snažil držet tempa 57-mi letého Josefa Garguláka, ale na obrátce na 2,5 km jsem už pár metrů ztrácel. Vzápětí mě předběhla skupinka v čele s Máriou Sýkorovou a Petrem Vabrouškem. S maximálním úsilím jsem je sledoval s odstupem asi 20 m a při náběhu do 2. okruhu už i se zaťatými zuby. Po poslední obrátce se poslední 2,5 km běžely lépe, snažil jsem se natáhnout krok, ale i tak se mi skupinka pomalu vzdalovala. Před cílem jsem si říkal, že bych se mohl vejít po 42 minut, ale nakonec to bylo za 42:05, což stačilo na 44. místo a 15. v kategorii. Oproti loňsku jsem se aspoň zlepšil o 50 vteřin. Závod jsem odběhl v pestrobarevné paruce, se kterou jsme kdysi dávno běhávali silvestrovské etapy Lysa cupu. Přidal jsem se tak ke Zbyňkovi Šandovi, který na tomto závodě běžel za tým Werewolf v masce medvěda, či co to bylo. Nebylo by špatné, kdyby se různé doplňky obvyklé běžecké výbavy rozšířily i ve Zlíně a nabyly takových rozměrů, jako při Lysa cupu.

V závodě na 5 km se ztrátou 2 minut a 16 vteřin v čase 17:44 druhý doběhl Matěj Nekoranec (Titan Trilife), třetí David Pluhař (Konrad Tools) – 17:49, čtvrtý Miroslav Kolařík (Slečinky Napajedla) – 17:53 a celkově pátý Vojtěch Šanda (Titan Trilife) – 18:22. Nejrychlejší ženou byla zlínská Dita Ryšková, která 5 km zaběhla za 20:57.

Po občerstvení následovalo vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategorií na 10 km trati a 2 mužských a 2 ženských kategorií na 5 km trati. Poté se účastníci rozešli k domovům vstříc vítání rychle se blížícího nového roku.

Nyní nás čeká krátká pauza a nový ročník běžeckého seriálu začne opět Během Jižními svahy na 6,5 km v sobotu 15. února. Do té doby bych si chtěl opět vyzkoušet nějakou etapu Lysa cupu.

Vyhlášení konečného pořadí za rok 2019 proběhne tradičně po doběhu Josefského běhu, který se koná v sobotu 21. března.