Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2019: 1. závod - Běh Jižními Svahy - Zbyněk

11. 2. 2019

p1970478.jpgZbyněk – letošní závodní běžecká sezóna mi začala tradičně Běh Jižními svahy v sobotu 9. února na okraji zlínského sídliště na kopci nad městem. Tento závod byl také prvním závodem 36. ročníku zlínského běžeckého seriálu. Pořadatelé seriálu se opět snažili i letos celou soutěž posunout zase o něco výš. To hlavní jsme se dozvěděli z informačního článku na webu soutěže a vypadá to, že se máme na co těšit.

Ráno jsem ještě stihl synovo bruslení a pak už jsem vyrazil sám na závod. Moc jsem se zrovna necítil, taky trénink v těch záplavách sněhu a následných oblevách poslední dobou probíhal trochu improvizovaně. Z útlumu mě ale probralo předzávodní dění a rychle se blížící čas startu.

I přes chřipkové období se na startu 27. ročníku BJS sešlo celkem 132, z toho 29 žen. I tentokrát hlavní pořadatel Jirka Prokop zajistil pro roli startéra další osobnost - Stanislava  Srovnalíka, zasloužilého mistra sportu a deseti násobného mistra Československa  v biatlonu. Ten nás v 10 hodin odstartoval na oproti loňsku lehce pozměněnou – prodlouženou trať z důvodu popadaných stromů k obrátce u vodojemu. Běželo se po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou. Jen místo k odbočení k vodojemu se pokračovalo doleva po zvlněné asfaltce k obrátce na křižovatce s cestou od fryštátské přehrady. Trasa se tak prodloužila na 6,7 km s převýšením cca 90 m. Povrch byl pestrý - v lesním úseku byl ušlapaný sníh a na asfaltce se střídal holý asfalt s ledovými zmrazky a změklým ledem, po kterém se ale dalo vcelku slušně běžet i bez bot s hroty a nesmeky. Jinak byly podmínky taky dobré – polojasná obloha a +5°C.

V seběhu lesem k přeběhu přes hlavní silnici, kde to jistila městská policie Zlín, to bez zábran pustil dolů a vytvořil si náskok Radoslav Šíbl před dvojicí rychlíků Filipem Václavíkem a Pavlem Hradilem. Po obrátce měl Šíbl na tuto dvojici pronásledovatelů náskok cca 30 m, za nimi dalších 50 m běžel osamocený Andrej Višněvský a za ním už ostatní běžci. Na zpáteční cestě Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín) svůj náskok ještě navýšil na 26 vteřin a zvítězil v čase 22:56. Druhý doběhl Pavel Hradil (23:22) o 3 vteřiny před Filipem Václavíkem (23:25) – oba Titan Trilife. Čtvrté místo udržel Andrej Višněvský (Zlín) – 23:49 a 5. se umístil Milan Zvonek (Zvonek Sport) – 24:15.

Z žen byla nejrychlejší juniorka Lucie Miklišová (Titan Trilife), celkově 30. Zvítězila v čase 27:51 s náskokem 55 vteřin na Silvii Zvonkovou (Zvonek Sport) – 28:46. Třetí ženou v cíli byla Lucia Friedlaenderová (Sykora Running) – 29:26, čtvrtá doběhla Martina Latináková (Zvonek Sport) – 30:41 a za ní těsně 5. Mária Sýkorová (Sykora Running) – 30:44, první žena z kategorie ŽB.

Po doběhu hlavního závodu se na kratších tratích ještě uskutečnily běhy dětí a mládeže. Zbývalo už jen vyhlásit 3 nejlepších v 5 mužských a 4 ženských kategoriích. Od letoška nově také kategorii ženy 50+

Po prohlídce prvních metrů trasy až k náběhu do lesa a vyslechnutí informací u prezentace jsem nesmeky nechal tentokrát v kapse pro případné použití při závodě. Jak se ukázalo, byla to dobrá volba, protože místy to sice klouzalo, ale na běh to moc vliv nemělo. Chtěl jsem mít i pár postartovních fotek, tak jsem po proběhnutí cca poloviny startujících foťák odložil a sprintoval dopředu, abych se v lese moc nemusel probíjet dopředu. V seběhu jsem to jak takž rozdýchal. V táhlém výběhu přišel trochu útlum, musel jsem odložit 1 vrstvu oblečení a přitom balancovat v úzkém pruhu asfaltu mezi ledem. Při míjení odbočky k tradiční obrátce u vodárny jsem hledal ty popadané stromy, ale asi je někdo stihl odklidit nebo nebyly vidět. Po obrátce se mi začalo nečekaně běžet lépe a ve výběhu lesem 1 km před cílem ještě lépe. Skoro jsem „letěl“ a předběhl tak několik soupeřů. Do cíle jsem přiletěl za 29:41 na celkovém 50. místě a 12. v kategorii.

Dalším, 2. závodem seriálu, bude v neděli 3. března 1/2 maraton ve Zlíně v Přílukách. Vše potřebné najdete na webu pořadatele https://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin