Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2019: 2.závod: Sri Chinmoy, půlmaraton - Zbyněk

5. 3. 2019

p1970659.jpgZbyněkpo kratším zahajovacím závodě na Jižních Svazích si při 2. závodě zlínského běžeckého seriálu na své přišli opravdoví vytrvalci. Pro ně v neděli 3. března uspořádal Sri Chinmoy Marathon Team 9. ročník jarní verze Sri Chinmoy 1/2 maratonu na okruhu v Přílukách u Zlína. Nové běžecké boty mi sice našeptávaly, že to v pohodě oběhnou, nepokoušel jsem ale své limity a na závod jsem se šel jen podívat a něco nafotit. Trať dlouhou 21,0975 km tvořil rovinatý okruh po asfaltové cestě a cyklostezce na okraji průmyslové zóny. Okruh bylo třeba oběhnout 8 a ¾ krát. Současně, ale kousek před startem půlmaratonu, byl odstartován maraton, kde bylo třeba obkroužit téměř 18 kol. Běžci obou závodů se rychle promíchali, tak jsem ztrácel přehled, kdo je kdo, ale na trati při celkovém počtu 160 startujících bylo pořád co fotit. Maratóncům se tak muselo běžet v takové společnosti o něco lépe, zatímco po doběhu půlmaratonu, kdy se všichni běžci přesunuli na oběd a vyhlášení, to zase pro ně musel být test morálky a psychické odolnosti.

Hezké jarní počasí bohužel nevydrželo, o víkendu se obloha zatáhla, v den závodu se ochladilo na 5°C a ráno začalo pršet. I tak se Vás za drobného deště na startu v 10 hodin sešlo dost – přesněji 85 mužů a 27 žen. Poprchávalo sice ještě cca půl hodiny po startu, ale v průběhu závodu se chvílemi mraky protrhávaly a vysvitlo i slunce, které pomohlo vytáhnout teplotu na 9°C.

První 3 kola na čele běžela dvojice Svatopluk Janečka – Milan Zvonek. V průběhu 4. okruhu ale začal Janečka lehce ztrácet, zatímco zezadu začal cca 100 m ztrátu stahovat Pavel Šedík. V polovině závodu na cca 11 km předběhl Pavel Šedík (HBK Kyjov) nejdříve Janečku, potom i Zvonka a hned si vypracoval náskok. Tím se závod zlomil, náskok postupně navyšoval a první místo si už pohlídal. Vítězství s časem 1:15:17 je o to cennější, že to byl jeho první půlmaraton. Rekord trati 1:12:06 ze 4.11.2018 Jiřího Petra (Solomon / Suunto) tak tentokrát odolal. Druhý v čase 1:16:35 se ztrátou 1:18 doběhl Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky), jako třetí proběhl za 1:18:16 cílem Svatopluk Janečka (Zlín).

V ženách všem svým soupeřkám hned od startu odskočila Taťána Straková (FKlidu Sport Team), která ač zaměřením hlavně na trailové trasy se zdejší trať líbí a přijela si tak zde otestovat svou výkonnost před Bratislavským maratonem. I přes zpomalení ve 2. části zvítězila oproti loňsku v čase vylepšeném o 1 minutu a 36 vteřin s bezpečným náskokem 4 minut a 38 vteřin. I ženský traťový rekord 1:25:01 z 4.3.2012 Jany Dorazilové (AK Kroměříž) tak nebyl překonán. Za vítězkou se ale dlouho bojovalo o 2. a 3. místo mezi Silvií Zvonkovou a s těsným odstupem běžící Luciou Frieddlaenderovou. Ve druhé polovině se Lucia snažila na čele vystřídat, ale po 1 okruhu šla dopředu opět Silvie a zvyšovala svůj náskok. Do cíle doběhla Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky) jako druhá s náskokem 1:24 za 1:32:06. Lucia  Friedlaenderová doběhla na 3. místě a po výrazném zlepšení za poslední rok stlačila svůj osobák o další minuty na hodnotu 1:33:30.

Muži:

 1. Místo: Pavel Šedík (HBK Kyjov)                                       čas 1:15:17
 2. Místo: Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky)  čas 1:16:35
 3. Místo: Svatopluk Janečka (Zlín)                                           čas 1:18:16

 

 1. Místo: Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team)               čas 1:20:13
 2. Místo: Filip Vabroušek (Sykora running)                                         čas 1:21:21

Ženy:

 1. Místo: Taťána Straková (FKlidu Sport Team)                           čas 1:27:28
 2. Místo: Silvie Zvonková         (Zvonek Sport Valašské Klobouky)  čas 1:32:06
 3. Místo: Lucia Friedlaenderová (Sykora running)                              čas 1:33:30

 

 1. Místo: Mária Sýkorová (Sykora running)                                         čas 1:37:10
 2. Místo: Vendula Skoupá (Sykora running)                                        čas 1:38:44

Při příležitosti 40. výročí, kdy zakladatel pořádajícího klubu, Sri Chinmoy, běžel svůj první maraton (2. března 1979 v Chicu v Kalifornii a zaběhl čas 4:31:34) pořadatelé připravili i maratónskou trať. Na té startovalo celkem 35 účastníků, z toho 3 ženy. Někteří přitom zvolili styl běhu podobnému spíše rychlochůzi.

Celkem tak na obou tratích závodilo 160 běžců, přičemž někteří z nich měli v nohách Plzeňský půlmaratón (Svetlana Raffayová) a maraton (Ivan Raffay), který se konal o den dříve v sobotu. Dále zde startovali Petr a Filip Vabrouškovi, kteří se nedávno vrátili ze závodu World Marathon Challenge – 7 maratonů na 7 kontinentech v 7 dnech. I dnes si rozdělili vzdálenosti: Filip ½ maraton a Petr maraton. A z žen Abhelaji Bernardová - nejúspěšnější dálková plavkyně ČR, držitelka  OceanSeven

Jak bylo řečeno před startem, další ročník bude opět za 10 let, ale uvidíme, jestli se tato tradice ve Zlíně neuchytne opět třeba už za rok.

Muži:

 1. Místo: Dan Skrobak (SK Dynamo Mikulůvka)               čas 2:50:29
 2. Místo: Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín)                            čas 2:56:01
 3. Místo: Jiří Klement (DRESSME.CZ)                                  čas 2:56:34

 

 1. Místo: Jan Pražan (Titan Trilife Zlín)                                   čas 3:04:53     
 2. Místo: Pavel Červenka (SP Malenovice)                              čas 3:13:11

Dan Skrobak: Od startu jsem běžel na první pozici, kterou jsem si hlídal až do cíle. Pomáhali mi především půlmaratonští běžci, kteří mi pomáhali udržovat tempo.

Petr Vabroušek a Jiří Klement běželi závod společně, až v závěrečném kole se rozhodlo o půlminutovém náskoku Petra.

Ženy:

 1. Místo: Abhejali Bernardová (Sri Chinmoy Marathon Team)    čas 4:31:03
 2. Místo: Preneet Slouková (Sri Chinmoy Marathon Team)                čas 5:19:38
 3. Místo: Zuzana Rybková (Sri Chinmoy Marathon Team)                 čas 5:50:29

Abhejali Bernardová: Závod jsem si velmi užila, dokonce se mi podařilo zaběhnout na minutu přesně stejný čas jako Sri Chinmoy před 40 lety.

Po závodě byl v prostorách firmy MADAL BAL, kde byla rovněž prezentace a zázemí závodu, připraven oběd pro účastníky a poté proběhlo vyhlášení 3 nejlepších ve třech kategoriích mužů a žen, zatímco ven stále kroužili běžci na maratónské trati.

Vše o tomto závodě najdete na webu pořadatele https://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin

Informace o zlínském běžeckém seriálu najdete na www.behyzlin.cz

 

 

Dalším závodem seriálu bude v sobotu 16. března 32. ročník Josefského běhu. Ten se vrací opět do zahrádkářské kolonie na Burešově ve Zlíně. Poběží se ale NOVĚ na 5 km okruhu.

 

Po závodě tradičně proběhne VYHLÁŠENÍ KONEČNÉHO POŘADÍ 2018.

 

Fotogalerie ze závodu ZR