Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2019: 4. závod - Zlínská lesní hodinovka - Zbyněk

16. 4. 2019

p1980921.jpgZbyněk – po loňské neúčasti jsem se na Zlínskou lesní hodinovku těšil, i když během týdne klesající teplota mě donutila i v dubnu opět z hloubi skříně vytáhnou zimní věci. Rozběhlé jaro koncem týdne totiž přibrzdila studená fronta a v sobotu 13. dubna se teplota dostala jen 3 stupně nad nulu. Účastníci 4. závodu seriálu se tak snad poprvé v 38-mi leté historii hodinovky scházeli za tak chladného počasí. Navíc drobný déšť cestou od prezentace na zlínské hvězdárně k místu startu o 500 m dál a 50 m výše u Altánu U Spáleného dubu přecházel ve sněžení.

 

Přesto se na jediné hodinovce v ČR, která se běhá v lese, dorazila rekordní účast, když přišlo celkem 132, včetně 34 žen. Trať tvořil rovinatý vrstevnicový kilometrový okruh po lesních pěšinách nad Lesní čtvrtí na kopci nad Zlínem. Po 10 hodině byl závod na rovných 60 minut hromadně odstartován. I přes početné startovní pole a místy zúženou pěšinu mezi stromy se běžci rychle roztáhli a dalo se celkem bez problémů předbíhat.

 

Už po úvodním kole všem poodběhla trojice ve složení Milan Zvonek, Svatopluk Janečka a Andrej Višněvský. Takto to vydrželo 5 kol, ale během 6. km začal Milan Zvonek ztrácet a do sedmého kilometrového okruhu už nabíhala jen vedoucí dvojice Janečka – Višněvský s náskokem cca 30 m. Oba se na čele po zbytek závodu střídali a 2 minuty před koncem závodu spolu nabíhali do 17 kola. Po 300 metrech širší pěšinou se v rozhodující chvíli před odbočkou na úzkou stezku dostal do čela Svatopluk Janečka (TJ Ski Turist Velké Karlovice) a v následném mírném seběhu si vytvořil náskok 30 m. Signál konce závodu jej zastavil na značce 600 m a zvítězil tak s celkovým výkonem 16 600 m před Andrejem Višněvským (Sri Chinmoy Marathon Team) – 16 570 m. Třetí místo si výkonem 16 170 m pohlídal Milan Zvonek (Zvonek sport Valašské Klobouky) před 4. Janem Čelůstkou (Konrad tools team), který uběhl o 20 m méně (16 150 m). Celkově pátý doběhl Matěj Beníček (KES BUK Team) - 15 950 m.

 

Z žen nejlépe začala Silvie Zvonková (Zvonek sport Valašské Klobouky), ale v průběhu 5 kola se ozvalo nachlazení a musela zastavit. Ještě se u ní zastavila a snažila se ji pomoc Lucia Friedlaenderová, ale nešlo to a Silvie po dokončení 6. okruhu ze závodu odstoupila. Do čela se dostala Jana Žaludková (Zlín) a s uběhlou vzdáleností 13 990 m jako celkově 42. zvítězila v kategorii žen. Celkově 2. ženou byla Lucia Friedlaenderová (Sykora running) – 13 360 m a 3. Helena Chromeková (Slawex runners) – 13 330 m. Čtvrté místo si vyběhala Romana Gajdošová (Konrad tools team) – 13 210 m a 5. místo po finiši obsadila Mária Sýkorová (Sykora running) – 13 154 m.

 

Jediná juniorka na startu Renáta Flašarová (Biatlon Halenkovice) uběhla 11 480 m. Juniorů bylo tak akorát, aby zaplnili stupně vítězů. S výkonem 15 680 m zvítězil Martin Čmelík (Leskovec) před Michaelem Staníkem (BK Lysá pod Makytou) – 15 180 m a Jakubem Novákem (Slawex runners) – 13 040 m.

 

Při prezentaci jsem s šéfem z práce probral varianty oblečení, odvážně nahodil kraťasy, ale při pohledu z okna na sněhové vločky jsem raději rychle přehodil na zimní výbavu. Po startu jsem tradičně cvakl pár fotek, předal foťák a pospíchal dopředu. Na 400 m jsem nečekaně předběhl šéfa a v jakési euforii či co jsem „proletěl“ první 3 kola. Pak jsem ale začal ve 4. kole trochu zpomalovat a při uhýbání soupeři se mi podařilo nechtě sejmout jednu běžkyni, za což se ji ještě jednou omlouvám. Zatímco jsem ji pomáhal postavit se, šéf byl pryč. Další kola jsem se trochu zpamatovával z útlumu a na konci 5., 9. a 13. kola jsem si mohl prohlédnout čelo závodu, když mě předbíhalo o kolo. S blížícím se koncem závodu se všichni kousli a snažili se ještě nahnat, co to šlo. Já taky a po 60 minutách jsem zabrzdil na značce 13 400 m, čím se mi podařilo na metr přesně vyrovnat můj nejlepší výkon z roku 2017. Celkově to stačilo na 50. a v kategorii na 17. místo.

 

Rekord trati 17 980 m z roku 1996, jehož držitelem je Martin Sadílek, i po tomto ročníku odolal a je tak stále výzvou pro účastníky dalšího ročníku závodu. Martin mezi námi ani letos na hodinovce nechyběl a uběhl 15 230 m.

Držitelka ženského rekordu 14 780 m Helena Kotopulu, která se loni závodu zúčastnila poprvé, se na startu tentokrát neobjevila.

 

Díky měření čipovou technologií si každý závodník může porovnat své časy na každý okruh.

Po závodě uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho týmem přišlo vhod občerstvení, které vzhledem ke klesající teplotě během týdne a předpovědi meteorologů na víkend bylo operativně upraveno z těstovinového salátu a točené desítky na teplou polévku a čaj. 

 

Děti na dětské běhy tentokrát bohužel vzhledem k počasí nedorazily a tak po občerstvení zbývalo už jen vyhlásit nejlepší 3 ve 4 ženských a 5 mužských kategoriích. Vyhlášení bylo vzhledem k počasí z tradičního místa na lesním hřišti přesunuto do společenské místnosti hvězdárny.

Pátým závodem seriálu bude v sobotu 18. května 3. ročník miomoveRUN, tentokrát na 5 km trailovém okruhu v okolí Slavičína.

WEB závodu https://www.miomove.cz/miomoverun/

Výsledky a další informace o zlínském běžeckém seriálu najdete na www.behyzlin.cz

 

 

Fotogalerie ze závodu - XX - ZR