Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2020 - 3.závod: Jarní běh Zlínem - Zbyněk

9. 6. 2020

bz_03_1_p2080552.jpgZbyněk - původně to vypadalo, že se všechny závody přesunou na podzim, ale díky uvolňování opatření proti celosvětové koronavirové epidemii jsme se mohli opět po 3 měsících a pár dnech sejít a zazávodit si. Běhy Zlín na opětovné zahájení závodní sezóny operativně uspořádaly v sobotu 6. června Jarní běh Zlínem. Ten byl také v pořadí 3. závodem zlínského běžeckého seriálu. Jako předzvěst snad lepších časů se po pátečních deštích počasí přes noc vybralo a ráno nás vzbudilo už sluníčko, díky němuž teplota rychle stoupala na příjemných 20°C. Na startu u cyklostezky v Loukách se sešlo celkem 153 závodníků včetně 50 žen. Trasa vedla částečně po stopách Mikulášského běhu, tj. chvilku po cyklostezce podél Dřevnice a po přeběhnutí mostu se běželo pěšinou dál podél Dřevnice na začátek Malenovic, kde před cestou na Tečovice byla obrátka. Celkem něco kolem 4,8 rovinatých km.

Po startu na čele rychle vznikla vedoucí skupinka, které udával tempo Navrátil, následovaný Václavíkem, Hradilem, Filipem Vabrouškem a Šimkem. Po obrátce si cca 30 m náskok vybudoval Navrátil. V zúženém úseku po trávě podél břehu řeky se při potkávání s běžci v protisměru k Navrátilovi dotáhl Václavík, ovšem jen na chvilku. Po náběhu zpět na pěšinu Tomáš Navrátil (AK Kroměříž / Onemec.cz) opět zrychlil tempo a s bezpečným náskokem 18 vteřin zvítězil v čase 14:51. Za ním se naskládali 2 triatleti z Titanu Trilife, který zde měl dnes početné zastoupení. Druhý doběhl Filip Václavík (15:09) a třetí Pavel Hradil (15:29). Čtvrté místo obsadil Filip Vabroušek (Sykora running) – 15:39 a na 5. místo se propracoval Martin Čmelík (SK Hranice) – 16:04.

V závodě žen dlouho vedla Jana Macháčová (Titan Trilife). 1,5 km před cílem ji ale předběhla týmová kolegyně Tereza Svobodová a zvítězila za 17:48. Jana Macháčová doběhla se ztrátou 34 vteřin v čase 18:22 před třetí Janou Žaludkovou (Zlín) – 18:55. Celkově čtvrtou ženou v cíli byla Eva Kučerová (Mattoni Freerun Zlín) – 19:24 a pátou Veronika Brázdová (Valachbajk team) – 19:33.

Při běžeckých trénincích v době nouzového stavu jsem objevoval nové trasy v okolí bydliště a chvílemi i úspěšně simuloval pobyt ve vysokohorském prostředí při občasném běhu s rouškou v davech lidí, kteří tou dobou ve větším počtu vyráželi do přírody. Závodní zátěž ale chyběla. Do té jsem se rychle dostal po startu, když jsem nacvakal pár fotek a poté začal stíhací běh za ostatními. 5 km sprinty moc nemusím, ale šlo to. I při zpáteční cestě s větrem v zádech se mi dařilo stále někoho předbíhat a do cíle jsem dorazil za 19:13 na pro mě potěšujícím celkovém 35. místě a 9. v kategorii. Závod si přijel zaběhnout i náš sportovní manažer Štefan, který doběhl celkově 87. a 13. v kategorii. Oba nás tu dovezl otec a šéf v jedné osobě. Díky němu se můžete všichni na sebe na fotkách a videu podívat, jak vám to při závodě a vyhlášení slušelo.

Seriál pokračuje už tuto sobotu 13. června ve Slavičíně během v terénu pod názvem miomoveRUN. Hlavní trasou na 5 km členitém okruhu s převýšením cca 134 m je půlmaraton, ale v rámci seriálu se poběží závody na kratších tratích 10 a 5 km. No, ještě nevím, jestli se zde také na 10 km trati objevím.