Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2020 - 4.závod: miomoveRUN - Zbyněk

16. 6. 2020

p2080924.jpgZbyněk - původně jsem 4. ročník závodu miomoveRUN neměl v plánu. Zlákalo mě ale poznat novou přírodní trať a tak jsem vyrazil v sobotu 13. června do Slavičína na 4. závod zlínského běžeckého seriálu. Předpověď vyšla a po deštivém týdnu a páteční bouřce bylo hezky a teplo. Zázemí závodu bylo v zámeckém parku, odkud se běželo kolem areálu koupaliště k rybníku, oklikou k ZŠ zpět podél rybníku, dál se stoupalo loukou a dále lesem k nejvýše položenému bodu u vodojemu. Za ním byla občerstvovačka, za níž jsme vpadli do lesa a sbíhali pěšinou k Lipovskému potoku a dál podél něj k menšímu rybníku. Zde se odbočilo na krátký, ale rozbahněný výběh, po němž se běželo podél zahrádkářské kolonie, následoval výběh loukou nad kolonii a zvlněným terénem se loukou pokračovalo ke hřbitovu, odkud se sbíhalo do cíle. To vše byla trasa cca 5,5 km okruhu s převýšením 134 m, který byl dost členitý a místy se smyčky tras sebe dotýkaly. Pořadatelé ze společnosti miomove vypsali závody na 1, 2 a 4 okruhy. Hlavním závodem byl nejdelší půlmaraton, mi bohatě stačila půlka, tj cca 11 km.  Prezentace se protáhla, tak půlmaraton odstartoval 10 minut po plánovaném startu v 9. Pořadatelé mi trochu zbourali plány, z intervalu 15 minut do startu na 2 okruhy bylo 5 a ve skutečnosti ještě míň. Pospíchal jsem vyfotit první vlnu k zámku a běžel zpátky, když slyším ….3,2,1, start. V běhu jsem vyfotil 2. vlnu, oběhl živý plot, položil foťák na stůl časomíry a pospíchal za soupeři. Postupně jsem se dostával dopředu, jen místy komplikovaly běh rozbahněné úseky s klouzačkou a běžeckou akrobacií. Běželo se krásným prostředím okolím Slavičína, za rybníkem byl vysekaný koridor v trávě, což mi připomnělo můj oblíbený lichnovský PEPA běh. Škoda, že se ho letos pořadatele vzhledem k současné situaci nakonec rozhodli zrušit. V závěru prvního okruhu se mi zdálo, že těch 5 km běžím už nějak dlouho a to zbývalo ještě 2. kolo. Slunce až moc hřálo, což bylo cítit hlavně na loukách. Na občerstvovačce u vodojemu jsem doplnil cukry přehřátou kofolou a fičel mírným seběhem vylepšit ještě o něco pořadí. V závěru rozbahněného výběhu od rybníku na cestičku ke kolonii jsem nezvolil ideální stopu – to snad ani nešlo, ztratil jsem rychlost a začal se na uklouzané hlíně sunout dolů. Od pádu ze svahu mě zázračně zachránil tenký kořínek, kterého jsem se chytil a vyškrábal nahoru. Předběhl jsem Boba Komína, o kterém jsem si myslel, že běží půlmaratón a ve stoupání loukou nad kolonii Petru Tunysovou. Cíl byl už blízko a po zrychlení jsem doběhl do cíle v čase cca 55:44 na celkovém 8. místě. Po vzpamatování jsem vzal foťák a šel v protisměru fotit ostatní. Později jsem tak zjistil, že se mi podařilo vyrovnat „životní úspěch“ z Rekovické desítky z před pár lety a doběhl jsem 3. nad 40 let.

Závod na 11 km vyhrál Dalibor Jedlička (SSK Vítkovice) – 48:09 a Silvie Zvonková (Zvonek sport Valašské Klobouky) – 58:41. Na půlmaratónské trati se brzy vedení ujal Zdeněk Lasák (Uherský Brod) a zvítězil s náskokem 2 minut a 11 vteřin za 1:36:07. Druhým mužem v cíli byl Filip Bukovjan – 1:38:18 a třetím Matěj Beníček – 1:40:46 (oba KESBUK Team).

V kategorii žen zvítězila celkově 24. Jana Žaludková (Zlín) - 1:59:06. Za ní si po 3. kole Petra  Tunysová držela těsný cca 50 m náskok na Martinu Latinákovou. V posledním okruhu se jí náskok podařil zvýšit a nakonec si Petra  Tunysová (Slečinky Napajedla) bezpečně doběhla pro 2. místo za 2:01:31, třetí se umístila Martina Latináková (Zvonek sport Valašské Klobouky) - 2:02:05.

Byl to pěkný závod okolím Slavičína a za rok se tak sem rád vrátím.

Nyní nezbývá než oklepat bahno z bot a připravit se na další, v pořadí 5. závod – Zlínská pětka na dráze. Jak z názvu vyplývá, poběží se pro změnu na luxusním tartanovém povrchu Stadiónu Mládeže v centru Zlína už zítra ve středu 17. června od 18 hodin. Více na www.behyzlín.cz