Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2020 - 5.závod: Zlínská pětka na dráze - Zbyněk

19. 6. 2020

p2090093.jpgZbyněk – v původním termínu celorepublikového Běhu Olympijského dne, který byl přesunut na 16. září, uspořádaly Běhy Zlín na stejném místě, tedy Stadiónu Mládeže v centru Zlína, 5. závod zlínského běžeckého seriálu. Po 4 měsících bez závodění jsem tedy vyrazil ve středu 17. června rovnou z práce na během 12 dnů už 3. závod, jehož pracovní název byl Zlínská pětka na dráze.

Přes poledne sice sprchlo, brzy se počasí ale vybralo a před závodem už po dešti nebylo ani památky a teplota byla po dusnech v předchozích letech ideální kolem 22 stupňů. Celkem na tento náhradní závod dorazilo 104 běžců včetně 21 žen. Po vzoru předchozích let bylo startovní pole rozděleno do dvou rozběhů. Chvíli jsem přemýšlel, že bych tentokrát v zájmu možná lepšího času běžel první rozběh s těmi rychlejšími, ale nakonec jsem se rozhodl je jen vyfotit a běžet 2. rozběh. Zkusím to v září na BOD. První rozběh na 400 m tartanovém oválu po startovním výstřelu z rukou legendy zlínského hokeje Antonína Stavjani nejrychleji začal Zdeněk Lasák – vítěz víkendového terénního půlmaratonu ve Slavičíně s Tomášem Navrátilem a Filipem Vabrouškem, Po 1,5 okruhu vedl Navrátil, kterého se snažil držet Filip Vabroušek. Po 4 okruhu to už byl sólo závod pro Tomáše Navrátila (AK Kroměříž / Oněmec.cz), svůj náskok stále zvyšoval a po 12,5 kolech a 5 kilometrech zvítězil v čase 15:44. Se ztrátou 38 vteřin doběhl na 2. místě Filip Vabroušek (Sykora running) – 16:22 a třetí Martin Čmelík (SK Hranice) – 16:54. Celkově 4. se umístil Radek Sadil (Chomýž) – 16:58 a 5. doběhl Tomáš Blaha (AK Kroměříž) – 17:01.

Nejlepší ženou byla od začátku celkově 42. Silvie Zvonková (Zvonek sport Valašské Klobouky) – 20:21. Za ní se dlouho držela na 2. místě klubová kolegyně Martina Latináková. Ta nakonec s časem 21:25 vybojovala 3. místo, když ji 3 kola před cílem předběhla Dita Ryšková (Zlín) – 21:13. Čtvrtou ženou v cíli byla Adéla Stavinohová (Zlín) – 21:39 a pátou Jitka Bařinková (Zlín) – 21:44. Jedinou juniorkou byla Natálie Pavlenková (AK Zlín) – 25:04, v juniorech zvítězil Jáchym Kouba (SK Přerov) – 18:37.

Druhý rozběh už s pořadím těch nejrychlejších nezamíchal. V prvním rozběhu běželo dost lidí, až jsem si myslel, že druhý poběžím skoro sám, ale nakonec se nás na startu sešla necelá zbývající polovina. Začátek se mi zdál pomalý, tak jsem se zavěsil za vedoucího závodníka a za ním se schovával v závětří před pofukujícím protivětrem na ½ okruhu. Ve 3. okruhu se zkušeně zezadu do čela dostal pozdější vítěz našeho rozběhu – Petr Menšík (Aspot Hulín) 19:48 a Bob Komín. Za Bobem jsem asi 3 kola plápolal, ale postupně se mi začal vzdalovat. Zlatý běh v terénu, navíc jsem trochu ztratil přehled o odběhnutých kolech a řídil se hlavně časomírou v cíli. Do cíle jsem doběhl 10 vteřin za Bobem v čase 20:47 na konečném 48. místě. No, sice oproti loňsku lepší o pár vteřin, ale chtělo by to trochu potrénovat rychlejší tempo.

Teď následuje téměř měsíční závodní pauza. Dalším závodem bude opět ve středu 15. července v podvečer Strojařská desítka. Na tento domácí závod v poslední době čile kácených kůrovcových lesích nad Zlínem to mám kousek z obýváku přes zahradu, takže si ho nenechám ujít.