Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2020 - 6.závod: Strojařská desítka - Zbyněk

18. 7. 2020

p2100892.jpgZbyněk – tradiční prázdninová závodní pauza díky letošnímu průběhu jara vzala za své, když po překopání termínovky se 37. ročník Strojařské 10 přesunul na středeční odpoledne 15. července. Závod z velké části vede v místech, kde trénuju, takže jsem na 6. závodě Zlínského běžeckého seriálu na kopci nad Zlínem nechtěl chybět.

Původní místo prezentace - Hospůdka U Hřiba už je částečně zbourané a tak se zázemí stejně jako loni přesunulo do areálu Správy silnic. Po loňském přeměření délky trasy se místo startu posunulo dál k vjezdu do areálu. Odtud se běželo k točně MHD a dále do lesa po asfaltce k rozcestí U Boudy až k závoře před cestou do Salaše a zpět. Počasí naštěstí před blížící se studenou frontou vydrželo a teplota se vyšplhala až k 25 stupňům. I přes odpolední termín se na start v 18 hodin postavilo celkem 145 účastníků, z toho 29 žen na 10 km trať a cca 30 na 5 km. Závod nejrychleji rozběhl Filip Vabroušek, kterému stačil jen Petr Kučera a oba si na 2,5 km na rozcestí U Boudy vypracovali mírný náskok. Po obrátce na 5 km už ale na čele běžel osamocený Filip Vabroušek (Sykora running) a zvítězil v čase 34:39. Na druhé místo se před obrátkou propracoval Svatopluk Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice) a doběhl za 35:27 se ztrátou 48 vteřin. Petr Kučera (PSG Cyklosport Chropyně) s časem 35:56 udržel 3. místo před Filipem Bukovjanem – 36:07 a pátým Jaroslavem Vicherem – 36:27 (oba KES BUK Team).

V ženách se ujala od začátku vedení Adéla Stavinohová následovaná Janou Žaludkovou. V klesající části od Boudy k obrátce si Adéla vytvořila větší náskok, který se ale postupně na zpáteční cestě dařilo Janě zmenšovat a v posledním výběhu cca 500 m před cílem ji dostihla. V závěru ale více sil měla Adéla Stavinohová (Zlín) a jako celkově 42. byla první ženou v cíli v čase 43:16. O 29 vteřin později doběhla druhá Jana Žaludková (Zlín) – 43:45 a třetí místo obsadila Eva Kučerová (Mattoni Freerun Zlín) – 44:00. Celkově čtvrtou ženou v cíli byla Veronika Bagárová (Zlín) – 44:51 a pátá doběhla Mária Sýkorová (Sykora running) – 45:05.

Z Frenštátu na závod přijel otec opět pokud možno všechny běžce vyfotit a s ním si přijel zazávodit ještě Štefan. Soupeři jako vždy rozběhli rychlé tempo, kterému jsem se snažil v rámci možností přiblížit. V táhlých sebězích a na rovinách mi ale nějak nešlo protáhnout krok a spíše jsem běžel jen údržbu. Možná jsem měl omezit turistiku do práce a ranní sledování komety C2020 F3 (NEOWISE). No nic, ve stoupáních se mi běželo pocitově lépe a po obrátce se mi podařilo dotáhnout až na Janu Žaludkovou a s ní i na dohled Adéle Stavinohové. Ta s sebou měla doprovod na kole, což se Janě zrovna nelíbilo. Ve stoupání k odbočce na Stezku zdraví jsme se dotáhli s vypětím všech sil na Adélu, která si asi prožívala menší krizi. Čekal jsem, jestli ji to položí, ale na horizontu se rychle vzpamatovala a fičela do cíle. Tam jsem dorazil nakonec 14 vteřin po ní za rovných 43:30 na celkovém 44. místě.

Pěkný závod na nenápadné, ale celkem náročné trati hlavně na zpáteční cestě. Škoda jen, že nějakým nedopatřením nestál na rozcestí u Boudy pořadatel. Část závodníků na 5 km se tak otáčelo až dále a vedlejší závod tak nebylo možné vyhodnotit.

V areálu Správy silnic si ještě zaběhaly – zasprintovaly děti a s koncem vyhlašování začalo poprchávat.

Nyní mají Běhy Zlín měsíc pauzu, dalším závodem bude opět ve středu odpoledne 19. srpna charitativní Josefský běh ve Zlíně na 5 km okruhu.  Startovné ze závodu bude věnováno Dětskému centru Zlín, které sídlí v Čiperově vile na Burešově. Zde také bude veškeré zázemí akce.

Více na www.behyzlin.cz

 

Fotogalerie ze závodu ZR FR KJ 

Video ze závodu