Jdi na obsah Jdi na menu
 


Horský běh na Lysou horu - 2015

23. 5. 2015

hblh_2015_1.jpgV sobotu 23. 5. 2015 se konal na Ostravici již 11. ročník běhu do vrchu pod názvem Horský běh na Lysou horu. Tento závod je zároveň kvalifikací na ME v běhu do vrchu. Start v 11:00 na Ostravici, hřiště, junioři a kmeti start 11:00 dolní stanice SKI Ostrá (kam budou vyvezeni).

Předpověď počasí je nevalná, tak uvidíme, jak to vlastně dopadne. Ráno je velmi chladné, teplota kolem 5°C, chladný, čerstvý vítr, sem tam drobně poprchá. Vyjíždím před devátou, abych se mohl porozhlédnout i na hřišti a nemusel hned spěchat nahoru. Na hřiště přijíždím krátce po deváté a nestačím se divit, kolik je tady již lidí. Jelikož chci za chvíli zase odjet, parkuji na kraji, abych nepřekážel přijíždějícím vozům.

Jdu se podívat na prezentaci. Je tu živo, všechny věkové kategorie se tu mísí, závodníci se procvičují, debatují, procházejí sem a tam, no skoro jak na jarmarku. Tady se dozvídám, že závodníků je pomalu ke 400, což je pro mě šok, ale příjemný. Netušil jsem, že tento závod je tolik vyhledáván. Zdržím se tu slabých 30 min a vyjíždím k transformátoru, odkud chci vyšlápnout na Lysou. Chci dojít na Lukšinec, tudy musí všichni proběhnout a potom už je jedno, kam se až dostanu.

Parkuji u transformátoru, dnes tu moc aut zatím není, je chladno a nevlídno, moc turistů se na Lysou nevydalo, jen několik stálých nadšenců, no a my, co rádi jezdíme na závody. Lysá hora, to je srdeční záležitost, ať v létě, či v zimě. Balím věci a vyrážím na cestu vzhůru.

Jde se mi kupodivu dobře a za necelou hodinu jsem na Lukšinci a pokračuji dále. Podle propočtu, bych měl dojít až nahoru. Tak se stalo, jsem nahoře, jen se převléknu do suchého a mohu vyhlížet první závodníky. Chvíli popocházím sem tam, bavíme se se známými a čekáme, až se z mlhy od severní sjezdovky objeví první závodník.

Nečekáme dlouho, je to tady. Jako první dobíhají juniorky, které měly o něco kratší trať. Za malou chvíli za juniorami jsou tu první závodníci z hlavního závodu. A přibíhají další a další, nekonečná řada běžců. Po dvou hodinách od startu si říkáme, že už by mohli být nahoře všichni, ale omyl, ještě dobíhají další.

To už jsem na cestě dolů, pomalu sestupuji k transformátoru, nespěchám, mám čas, chci jít i na vyhlášení, které se koná na hřišti v Ostravici. Jsem u auta, odemykám a sedám si za volant. „To je úleva“, pomyslím si, když složím své tělo do auta. V tu chvíli se rozpršelo. „Tak to mi vyšlo“. Chvíli odpočívám a pak už vyjíždím k hřišti.

Tady pomalu není kam zaparkovat, ale nakonec jsem našel místečko. Déšť opět ustal. Jdu na hřiště, potkávám Luďu, dáváme se do řeči. Posléze mě zve na polévku. Přijímám s povděkem, něco teplého do žaludku, není k zahození. Děkuji. Za zvuku bubínků a křepčení tanečnice, ubíhá čas do vyhlášení. Je tu rumraj, ale aspoň není nuda.

Tak a jde se na to. Nejdříve byl vyhlášen nejmladší závodník. Byl to 11-letý klučina, který zvládl celou trať hlavního závodu. Klobouk dolů. Poté už následovalo vyhlášení všech ostatních.

Krásný závod, jen škoda, že nevyšlo lepší počasí. Pro běžce sice dobré, ale pro doprovod ne. Můžeme jen doufat, že byrokracie nespolkne organizátory a podaří se jim vymyslet další závody. V plánu mají bombu…. Třídenní závod, to by bylo úžasné, kdyby to vyšlo!

Na místě je poděkování organizátorům, za precizní přípravu závodu, a závodníkům za hojnou účast.

Tak a jedu domů. Bylo mi tu s Vámi všemi moc príma, už se těší na příště.

Zítra, v neděli jsem se chystal jet na další závod SPACu do Krnova, ale nevlídné počasí a to, že není naděje na jeho zlepšení mě odrazuje. Počkám si do jakého počasí se ráno probudím.

 

Fotogalerie ze závodu