Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lichnovský amatérský běh PePa - 2019 - Zbyněk

3. 7. 2019

dsc00471-001.jpgZbyněk – přesně na svátek Petra a Pavla, tj. v sobotu 29. června byl na programu Běh PePa   v Lichnově u Frenštátu p.R. Před 2 roky jsem se poprvé odhodlal zúčastnit se delší – 16 km trasy a od té doby mě to tu na začátku prázdnin vždy táhne. Závod pořádaný spolubojovníkem z civilky Petrem Pustějovským a Orlem Lichnov se totiž běží nádhernou přírodou s jedněmi z nejhezčích výhledů na Beskydy a současně jde o běh na podporu 9-ti leté Elišky Němcové z Lichnova. Narodila se totiž s mozkovou obrnou a část startovného dostane jako příspěvek na fyzioterapie v Lázních Klimkovice.

Závody takhle dlouhé běžně neběhám, navíc při kontrolním pohledu na mapu závodu jsem zjistil, že pořadatelé upravili a prodloužili delší trasu na 17 km přidáním smyčky přes Černý les – no, snad v něm nezabloudím. Test v podobě tréninku prodlouženého ke Svaté vodě víkend před závodem dopadl uspokojivě a tak jsem celkem v klidu vyrazil na cestu – raději v předvečer závodu do Frenštátu za rodiči a sestrou. V sobotu před půl 9-tou jsme už všichni společně dorazili na místo akce do Lichnova ke kostelu, poblíž kterého jsme strávili za ty roky účastí na L24 nejednu noc. Počasí nádherné - jasno, vymetená obloha a k tomu 20 stupňů.

Po pozdravení se známými, jsem u prezenčního stolku tradičně potkal pomocníky z řad dřívějších pořadatelů lichnovské 24 hodinovky – štafetového cyklistického závodu dvojic. Za zvuků kostelního zvonu Eliška zvonečkem odstartovala 5. ročník a vypustila celkem 25 mužů a 9 žen na 6 km trať s převýšením 200 m a k tomu 26 mužů a 9 žen na trať 17 km s převýšením 530 m. Běželo se nahoru podél potoka a po 400 m se zahlo doprava kolem JZD ven z obce lehce do kopce po asfaltce a následně rozbitou zvlněnou asfaltkou. Po 900 m jsem v dálce před sebou viděl na čele vedoucí trojici následovanou s 20 m ztrátou pěticí a následně se valil zbytek závodníků. Já jsem tradičně zápasil s následky lehce předimenzované snídaně a šlo to ztěžka. Pozice v závodu se po 2 km ustálila a společnost mi dělala jedna závodnice. V sebězích se zlehka mihla kolem mě, ve stoupáních jsem se zase dotahoval a pozice jsme si prohodili. Trasa pokračoval seběhem a následně prudším krátkým výběhem na alkocestu, krátce po cestě směrem k vodojemu k nejvyššímu místu krátké. Pak už zbývalo jen seběhnout pro travnaté polňačce do Lichnova. Zde se opět kolem mě mihla a běžela si pro 2. místo.  To já jsem si vzal u kostela pití a pokračoval dál sám. To je taková zajímavost tohoto závodu, že člověk běží sám a své soupeře kolikrát ani nevidí. Na rovince před výběhem z Lichnova jsem 200 m před sebou viděl soupeře a dalšího pak 200 m za mnou.

Snídaně si mezitím naštěstí sedla a teplota vystoupala na 24 stupňů. Loni na startu jsme téměř mrzli a běželo se lépe. Letos to na slunci hřálo, ale naštěstí se běželo z větší části ve stínu stromů. V seběhu k alkocestě Petr povzbuzoval a odkláněl běžce na novinku – prodlužku Černým lesem. Běželo se krásně zatravněnou cestičkou mezi stromy přes potůček dále. Žádnou čarodějnici jsem naštěstí nepotkal, zato jsem pocítil potřebu doplnit energii. Z kapsy jsem vylovil, jak se podle chuti ukázalo, mírně prošlý gel. Snad mě průjem nedostihne dříve, než budu v cíli. Než jsem to domyslel, postavila se přede mě stoupající cesta z recyklátu, kterou tu někdo v zájmu civilizace udělal. Už se to stoupání celkem zajídalo, ale účastníci akce – chodci poctivě povzbuzovali a mezi stromy jsem 100 m před sebou zahlédl soupeře. Konec stoupání už musel být blízko, protože bylo slyšet auta na alkocestě. V zápětí jsem zahlédl soupeře, jak po ní běží, ale ze špatné strany. Střihl jsem to správnou odbočkou na pěšinu a vyškrábal se na cestu, kde jsem se skoro lekl pořadatele. Po přeběhnutí cesty jsem si tak u občerstvovačky mohl prohlédnout soupeře z 20 m.

V následném cca 500 m stoupání lesní cestou úbočím Červeného kamene jsem s ním držel krok, ale jak se profil narovnal, nedařilo se mi dlouho protáhnout krok a postupně se mi vzdaloval. Občas jsem ho zahlédl 100 m před sebou, zatímco za mnou byla asi větší díra. Začínal jsem věřit, že udržím 10. místo, zvlášť když jsem po monotónním běhu vrstevnicí dorazil k seběhu na Janíkovo sedlo.

Po něm zbývalo od samoobslužného občerstvovacího stolku s vodou něco přes 2 km do cíle. Odtud si pořadatelé mákli, protože museli v přes metr vysoké trávě vysekat několik desítek metrů dlouhý koridor. Mohli jsme si tak vyzkoušet běh po specifickém povrchu – vrstvě trávy. Na otevřeném jižním svahu slunce pěkně pálilo a na louce to vonělo jako v nějakém bylinkářství. Otevřel se krásný výhled a v dálce byla vidět kostelní věž a tedy i cíl. Pokračoval seběh pod dráty VVN a poslední komplikace – mírný táhlý stoupající úsek v lese. Ten ale letos nějak rychle utekl a najednou jsem byl u myslivecké chaty. Náskok jsem měl naštěstí dostatečný, nebylo už kam posledních pár set metrů spěchat a mohl jsem se tak v klidu kochat panoramaty a přitom zamávat tatínkovi do foťáku a také dalším 2 fotografům téměř schovaných v trávě louky nad fotbalovým hřištěm. Do cíle jsem dorazil za fanfáry harmonikáře v čase 1:26:10 na 10. místě.

Po doběhu závodníků dlouhé trasy si zazávodily i děti a mládež na kratších tratích od kostela po cestě podél potoka Na závěr zbývalo jen vyhlášení a bohatá tombola, ve které se na mě tentokrát bohužel nedostalo.

 

Výsledky 6 km / 200 m :

Ženy : 1. Veronika Rosová (Nový Jičín) – 24:58, 2. Daniela Valová (Nový Jičín) - 27:38, 3. Věra Richterová (Kateřinice) – 29:45

 

Muži : 1. Tomáš Bátrla (Kunín) – 23:26, 2. David Špaček (Frenštát p.R.) – 24:09, 3. Libor Jakeš (Kopřivnice) – 24:11

 

Výsledky 17 km / 530 m :

Ženy : 1. Kristýna Otevřelová (Čeladná) – 1:27:13, 2. Kateřina Polášková (Trnávka) – 1:37:46, 3. Petra Sedlčková (Frenštát p.R.) – 1:38:24

Muži: 1. Jakub Ambros (Kopřivnice) – 1:09:49, 2. Tomáš Jakubec (Kopřivnice) – 1:11:36, 3. Petr Filipec (Pro dřeň na dřeň - Frenštát p.R.) – 1:16:40

 

Tak a je to za námi, ale už teď se těším opět za rok nashledanou.

Kompletní výsledky a info najdete na webu http://www.orellichnov.cz/beh-pepa-2/

 

 

Fotogalerie ze závodu 

Fotogalerie ze závodu ER - ZR