Jdi na obsah Jdi na menu

Lysa cup 2020 - 13.etapa: Ostravice, železniční přejezd - 3in1 - Zbyněk

30. 1. 2020

lc_13_1_p2060617.jpgZbyněk – sobotní prosluněné ráno 25. ledna slibovalo ideální podmínky pro 13. etapu Lysa cupu, která se běžela z Ostravice od železničního přejezdu. Její součástí byla navíc pro opravdové vytrvalce vložená speciálka pod názvem 3in1, což znamenalo, že po výběhu na vrchol, komu to nestačilo, pokračoval dolů severní sjezdovkou k Hotelu Petr Bezruč a dále kolem korýtka a hospody U Veličků podruhé na vrchol.

Dle plánu jsem vyrazil s tatínkem a po motivační chvilce se k nám přidaly i obě děti. Hodinu před startem si pro nás v lokále Beskydského pivovárku Ondřej Růžek připravil stručný, ale informacemi nabitý běžecký seminář.  Dozvěděli jsme se tak, jaké maličkosti mohou ovlivnit náš výkon a další zajímavosti. Poté byla na programu praktická ukázka s rozcvičením horní části těla a následoval zrychlený přesun na místo startu za železničním přejezdem. Po 10. vyběhlo 283 závodníků a k tomu na 51 chodců a před nimi minimálně 3 fotografové na trasu 6,8 km /879 m.

Zatímco v údolí mrzlo kolem -3° cestou k vrcholu po ušlapaném sněhu se oteplovalo až na +3. V serpentinách nad Lukšincem jsem už musel kombinovat běh s chůzí a postupně ztratil cca 10 míst. Naštěstí se blížil konec a pod větry jsem mohl přebytečné oblečení odhodit svému doprovodu. Úsek od kříže – památníku obětem Lysé hory na kraj lesa se běžel těžce v hlubším sněhu, ale na rovině u chaty se nohy citelně okamžitě vzpamatovaly a mohl jsem tak proletět kolem 2 soupeřů pro další 2 body. Pípnul jsem 140. v pořadí v čase 1:00:37. Úplně mi to stačilo, ne tak 109 dobrodruhům včetně 9 žen, kteří po doběhu hned pokračovali dál severní sjezdovkou vstříc dalšímu dobrodružství v rámci 3in1 (16,2 km / 1477 m).

I když se Jirka Květoň přihlásil na tuto speciálku, moc se nešetřil, v klasické etapě doběhl na skvělém 36. místě a hned pokračoval dál. Při své premiéře na 3in1 podruhé na vrchol Lysé doběhl za 2:00:06 a obsadil 26. místo. Do týmové soutěže bodoval ještě 157. Petr Říčný. Dále za ním doběhla ještě 174. Petra Sedláčková, 240. Štefan Groš a 269. Marta Benáčková. V soutěži týmů jsme se umístili 23. a na stejné místo jsme si o 1 pozici polepšili v průběžném pořadí.

Po delší době se na LC objevil Tomáš Lichý (Splašení goroli) a rovnou s minutovým náskokem zvítězil v čase 40:50. Přerušil tak vítěznou sňůru Tomáše Petera (Beskydští nomádi), který doběhl druhý. První místo ale s 13 vteřinovým náskokem vybojoval v 3in1 v novém traťovém rekordu 1:36:00. Nejlepší ženou byla 30. Eva Galaczová (Splašení goroli), která to dala za 2:01:50. V klasické etapě byla nejrychlejší celkově 43. Ivona Krejčiříková (VZS Ostrava) – 51:18.

Zatímco stále dobíhali další a další závodníci, stihli jsme se občerstvit a hlavně si užít daleké výhledy, které opravdu stály za to.

LC pokračuje 14. etapou v sobotu 1. února z Visalají.