Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lysa cup 2020 - 17.etapa: Rajská bouda - finále_Zbyněk

25. 2. 2020

lc_17_11_p2070107.jpgZbyněk - po čtyřech měsících a 16. etapách skončil Lysa cup 2020 17. etapou, kterou jsem si v sobotu 22. února spolu se závěrečným vyhlášením tentokrát po letech nenechal ujít.

 V rámci doprovodu týmového šéfa k hospodě U Veličků jsem omrkl povrch trasy. Nad korýtkem začínala zmrzlá břečka, na které od hospody ležel čerstvý poprašek sněhu. Nasadil jsem tedy preventivně nesmeky a v 10 vyrazil v první vlně z celkového počtu 280 běžců a 59 chodců vstříc 5,7 km / 811 m. Touto etapou od Rajské boudy jsem 13. prosince 2003 začal svou účast na LC, dnes jsem zahájil 2. stovku. Brzy mě doběhli závodníci z 2. vlny startující 2,5 minuty po nás a už před závorou nad Veličkou se kolem začali doslova prohánět elitní běžci ze 3. vlny startující 5 minut po nás. Díky této specialitě finálové etapy se startem skupin s časovými handicapy jsme se tak mohli na vlastní oči podívat, jak se to běhá na čele. Po 17-ti letech to na tehdy oblíbené trati byl tentokrát boj a také stálé předbíhání běžců zezadu moc nepřidávalo. Cíl se ale na to vše blížil a počasí také celkem vyšlo – v údolí byly 3 nad nulou, od větrů jsme sice byli ochlazováni citelným větrem a na vrcholu teploměr ukazoval zimních -3. Do cíle jsem dorazil za 54:06 na 120. místě (pro srovnání po mírném bloudění 46 minut a 3. místo v roce 2003). Zápornou bilanci v podobě ztráty nesmeku, následně krytky objektivu a obalu na foťák vyvážilo splnění hlavního cíle – vylepšení pořadí v týmech z 23. na konečné 22. místo. Zasloužili se o to 74. Jirka Květoň, startující ve 2. skupině s mankem 2,5 minut, 134. Petr Říčný, 179. Petra Sedláčková, 236. Štefan Groš a 267. Marta Benáčková. Jako týmová podpora ještě Marie Drhová, která nám opět zajistila naši pohodu vynesením věcí a následným občerstvovacím servisem v chatě. Naše úsilí a všech soupeřů dále přišel zdokumentovat šéf a fotograf František.

Vítězství ve finálové etapě vybojovalo už klasické vítězné duo Tomáš Peter (Beskydští nomádi) a celkově 9. Barča Macurová (BUFF / Pivovar Koníček).

Po pokochání krásnými výhledy jsme ze zimy sestoupili zpět do jarního údolí a přesunuli se do restaurace v nedaleké Borové na závěrečné vyhlášení LC 2020, které opravdu stálo za to. Dědek Beskydský při této příležitosti po dosažení 150 výstupů oficiálně ukončil své působení v LC. Následná dražba jeho čipu byla urputná a nakonec vynesla 8000 Kč ve prospěch mobilního hospice Ondrášek v Ostravě. Následoval zábavně – naučný statistický blok Luďka. Při něm jsme se dozvěděli jako vždy plno zajímavostí – mj., že se v roce 2048 při stávajícím trendu vyrovná počet mužů a žen, že to turisti během 17-ti LC víkendů nemají na Lysé lehké, roste počet chodců, takže za chvíli budou možná místo chodců 2x pípat závodníci, závod dostane pravděpodobně s ohledem k průběhu zimy – nezimy jiný přívlastek a to „jarní“, údaje, kolik jsme toho společně naběhali a strávili při tom tolik času, obdivuhodné číslo nejdelší nepřerušené série účastí na LC – Jakub Franer 232 x apod. Poté už následovala dlouhá šňůra vyhlašování všech možných kategorií. Na konci přebral putovní pohár pro nejlepší tým tým Columbia Montrail. Putovní pohár pro nejlepší ženu se podařilo obhájit Barče Macurové (BUFF / Pivovar Koníček), zatímco putovní pohár pro nejlepšího muže po 3 letech měnil majitele - Vít Otevřel (Columbia Montrail) jej předal novému vládci Lysacupu - Tomáši Peterovi (Beskydští nomádi).

Na tombolu a závěrečnou after party jsme už nečekali a pospíchali po tom celém dni domů.

Na závěr bych rád poděkoval Štefanu Grošovi, Petře Sedláčkové – vítězce jedné z kategorií žen, Dominice Bublíkové, Martě Benáčkové, Petru Říčnému, Jirkovi Květoňovi a Marii Drhové, že se nás rozhodli podpořit a vyběhali nám v nabité konkurenci celkové 22. místo v týmové soutěži. Díky nim jsem tak měl také větší motivaci při svých startech na Lysacupu, kam jsem se po letech s otcem opět vrátil. Budu rád, když se spolu zase potkáme, nejpozději opět v listopadu na úvodní etapě na Velký Javorník.

Poděkování patří dále pořadatelům v čele s Petrem Hudečkem a jeho týmu, že pro nás pořádá takovou krásnou akci, díky které nám ta zima – nezima opět rychle utekla.

 

Fotogalerie ze závodu ZR FR