Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lysacup 2016 - 1. etapa: Velký Javorník

1. 11. 2015

lc-2016_01_1.jpgTak jsme se dočkali. Po osmi měsících začíná opět nový ročník zimních běhů na Lysou horu Lysa cup 2016. Již tradičně první listopadový víkend se tento etapový závod otevírá prologem na Velký Javorník s tím, že schody, vedoucí okolo skokanského můstku nahoru, se běží dvakrát. Těch schodů je víc jak 400, což dává závodníkům hodně do těla.

Letošní prolog vyšel krásně na neděli 1. 11. 2015. Ranní mrazíky a sluníčko na obloze, dávají tušit krásné počasí. Teplota pomalu, ale jistě stoupá vzhůru a než začne závod, je již příjemných + 10°C a stále se otepluje.

Komentátorské úlohy se opět ujal pan Marián Žárský a provázel slovem po celou dobu před vlastním zahájením. Připomněl několik údajů z let minulých, kdo byl nejrychlejší, nejvíc odběhnutých etap v ročníku, nejvyšší a nejnižší teplota, stav sněhu, nebo běhů bez sněhu a různé další zajímavosti.

Je již dobrým zvykem na úvod závodu rozdat barevná trička pro nejlepší závodníky z minulého ročníku. Již několik ročníků je krásným zvykem zahájení závodů skoky na lyžích. Tři skokané sjíždí na doskočiště s vlajkami, jsou to: vlajka Lysa cupu, vlajka ČR a vlajka klubu Valašského království. Po nich předvedlo skoky pět skokanů z velkého můstku.

Tím byl oficiálně zahájen již 13. ročník Lysa cupu 2016 a závodníci se řadí na startovní čáru, odkud se po výstřelu vydávají na svoji dnešní etapu. Letos je malá změna, schody běží 2x všichni bez rozdílu. Výjimku mají pouze junioři, kteří se na dvojitou dávku schodů necítí, mohou odstartovat později a běžet schody jen jednou.

Těsně před startem jsem poodešel k lipce, odkud fotím ten dlouhý had závodníků. Jakmile proběhnou, vyrážím na trať, vstříc Velkému Javorníku. Vyrážím, snažím se doběhnout nahoru k věži, dřív než závodníci udělají okruh a zdolají schody. Povedlo se, už vidím prvního. Jakmile proběhne několik závodníků, pomalu se přesouvám za Rekovickou hospůdku, fotím a fotím a závodníkům není konce. Za chvíli tu bude čelo závodu a ještě stále není konec závodníků v prvním okruhu.

Jdu ke zvoničce a dál po směru trasy, kam dojdu, než mě doběhnou ti nejrychlejší, uvidím. Tak mě doběhli za chvilku, i když jsem spěchal, na běžce již nemám. Původně jsem plánoval, že dojdu až na louku, ale zůstal jsem u věže, abych je vyfotil, tak to nejde. Posouvám se stále dál, ale k louce daleko a hodně závodníků už je daleko přede mnou. Letos závodníci běží rychle a jsou natěsnáni jeden na druhého. Ani schody je příliš nerozdělily.

Roman Jurečka na mě volá: “Jestli se ještě nahoře objevíš přede mnou, tak tě nařknu z čarodějnictví“. No, to mě pobavilo, takovou průpovídku jsem nejenže nečekal, ale snad ani nikdy neslyšel!!!! Tak jsme se pěkně zasmáli.

Trochu jsem se při tom spěchu zapotil, jakmile odběhli závodníci, musím se převléknout, napít a pomalu se vydávám na zpáteční cestu. Byl to krásný závod.

Když jsem nedošel až nahoru, jdu se podívat na naučnou stezku Beskydské nebe, která bude přístupná celoročně, až na lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů. Ta bude v provozu „jen“ od dubna, do konce října.

Pak už mířím domů.

Oznámení:  v sobotu  5. 12. 2015 bude tradiční běh Ráztoka – Pustevny s malou změnou. Nebude se startovat od dolní stanice lanovky, ale od hotelu Ráztoka. Start ve 12 hodin. Součástí závodu je i běh dětí (start v 10 hodin), které poběží k dolní stanici lanovky. Info o závodě ZDE

Závody příští týden:

7. so - Hornická desítka

7. so - Běh sebepřekonání na 2 míle - Zlín

7. so - Memoriál MUDr Josefa Podmolíka – Otrokovice

8. ne - LC – 2. etapa: Ostravice, hráz přehrady Šance 

8. ne-  Starobělské Lurdy

 

Fotogalerie ze závodu