Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lysacup 2019 - 16. etapa: Frenštát - Velký Javorník, časovka - Zbyněk

22. 2. 2019

sam_3406.jpgZbyněk – 3,5 měsíce uteklo jako voda a v sobotu 16. února tak byla na řadě už předposlední, 16. etapa Lysa cupu. Po zahajovací etapě na Velký Javorník jsem měl v plánu zúčastnit se i druhé etapy na Javorník, která se tentokrát běžela jako časovka. Do Frenštátu za rodinou, do místa konání, jsem přijel raději už v pátek večer. V sobotu ráno bylo sice kolem nuly, ale teplota při krásné jasné obloze rychle vystoupala až na 12°C. Jaro úplně viselo ve vzduchu, sníh po oblevě rychle zmizel, jen dle informací místních se komplikace v podobě zledovatělého podkladu čekaly od louky pod serpentinami.

Před desátou jsem se usadil na začátku 2. části schodů k velkému můstku vyfotit a omrknout jak běhají ti nejlepší z první 50- tky, která startovala v obráceném pořadí v interval 30 vteřin, povětšinou vybavená boty se špunty a hroty. Pak jsem se šel zařadit do dlouhé fronty, při 15 vteřinovém interval jsem ale brzy přišel na řadu. Po schodech se pokračovalo loukou Myší dírou k Restauraci Rekovice a dale po zelené do cíle u Turistické chaty ve výšce 905 m n.m. Na louce jsem proběhl kolem tatínka, který si po čase opět odskočil provětrat tělo a spoušť fotoaparátu. Snažil jsem se kolem běžet, jako by nic. To se ale moc nepovedlo, protože poznal, že toho už mám celkem dost. A to nejhorší teprve mělo přijít. Sníh začal až po vběhnutí z louky na pěšinu pod serpentinami. I se sjetým vzorkem to chvíli šlo, ale u kříže jsem už nasazoval 1. nesmek a kousek dál i druhý. V tom sněhovém oraništi to ale moc nepomohlo a 2. serpentiny včetně závěru to už v tom sypkém sněhu byl boj. Zlaté zlínské roviny, příště to bude chtít před takovým závodem aspoň 1 trénink v kopcích.  No, subjektivně nejhorší výkon. Krásné výhledy z vrcholu a rozhledny, kdy Lysá a Jeseníky byly jako na dlani, to aspoň trochu narovnaly.

Zbýval krkolomný sestup. Společnost mi přitom dělal víceprezident Luděk, patřičně vybavený, zatímco já jsem se za ním co chvíli válel po zemi a klouzal po zadku dolů na cestě zpět do skokanského areálu v údolí.

Výsledný čas 37:26 znamenal 140. místo z nějakých 200 starujících, když nepočítám chodce. To vítěz Lukáš Martinka (Manín Považská Bystrica) těch 4,3 km s převýšením 548 m a výběhem 428 schodů to zvládl za 24:46 a první žena Barča Macurová, celkově 41., to dala za 30:21.

Poslední etapu si už nechám ujít, ale v listopadu opět naviděnou při zahajovací etapě dalšího ročníku LC.

Závěrečná, dvojnásobně bodovaná etapa se běží tradičně od Rajské boudy v sobotu 23. února.

Výsledky a vše o zimním seriálu v běhu najdete na webu www.lysacup.cz

 

Fotogalerie ze závodu ZR,FR 

 

Video ze závodu