Jdi na obsah Jdi na menu
 


ME v silniční cyklistice do 23 let - sobota - Zbyněk

15. 7. 2018

p1920111.jpgZbyněk – o víkendu 14.-15. července mě to lákalo se podívat na mistrovství republiky amatérských cyklistů, které letos pořádala liga SPAC v okolí Oder, kde jsem kdysi celkem často trénoval. Blíž jsem to měl ale na silniční mistrovství Evropy. Po časovce jednotlivců v Brně se totiž víkendové silniční závody přesunuly do Zlína. V sobotu jsem stihl závod juniorek, které odstartovaly z centra Zlína od nových budov Univerzity Tomáše Bati v 11 hodin. Na programu měly 7 okruhů dlouhých 10,4 km s převýšením 290 m.

 

Pár desítek metrů po startu čekalo závodnice cca 300 m stoupání po kostkách podél bufetu k Památníku Tomáše Bati, dříve Domu umění a nyní opět Památníku T.B. v rekonstrukci. Spojovacím úsekem pod lyžařským svahem se nad plaveckým bazénem napojily na cestu do Kudlova. Tady začala cesta postupně stoupat, hlavně ve středu obce, kde u Kapličky je snad i 20 procent. Na konci Kudlova následoval zvlněný úsek do Jaroslavic, sjezd na kraj Zlína a po dlouhé rovině silnicí souběžné s hlavním průtahem Zlínem okruh končil netypicky spurtérským úsekem mírně z kopce zpět do cíle.

 

Po prvním kole zůstalo hlavní startovní pole z celkového počtu 98 startujících téměř pohromadě, ale do 2. najížděla Němka Hannah Ludwig s Francouzskou Marie Le Net s už pár vteřinami náskoku na skupinku, kde byly i naše závodnice Veronika Jandová a Tereza Sásková. Podmínky vypadaly téměř ideálně, jasno a 23 až 27 stupňů, ale celkem foukalo. Po prvním kole to vypadalo z dálky skoro pohodově, ale musel to být hukot. Po dvou kolech to totiž v bufetu zapíchla Irská závodnice a kousek výš zkolabovala další cyklistka. Ve třetím kole Francouzsku vystřídala Ruska Aigul Garajeva. Ruska tuším ve stoupání do Kudlova odjela a rychle si vytvořila náskok, který postupně navyšovala až na několik minut. Šel jsem postupně dál po trati a díky zrychlenému přesunu do Kudlova jsem měl i menší běžecký trénink. Jeden občan Kudlova zde iniciativně hadicí chladil závodnice, i když mu JURY hrozila z auta. Závodnice a jejich doprovod to ale s vděkem přijímaly. Během jeho obědové pauzy měly sice smůlu, ale ta naštěstí netrvala dlouho. Ruska Aigul Garajeva s přehledem také nakonec s komfortním 6-ti minutovým náskokem zvítězila a o další místa se rozhodovalo až ve spurtu osmi členné skupinky. Druhá dojela Italka Vittoria Guazzini a bronz vybojovala Němka Hannah Ludwig. Z našich byla nejlepší 7. Veronika Jandová a 9. Tereza Sásková.

 

Po návratu do prostoru staru a cíle jsem ještě stihl nafotit prezentaci žen do 23 let, jejich čekání na start ve 14:30 na 10 kol, ale to jsem už pospíchal zpět za rodinkou.

 

V neděli dopoledne od 9 hodin jedou junioři závod na 11 kol a potom od 13 hodin muži do 23 let na 14 kol, tak plánuju opět vyrazit a přitom i něco nafotit.

 

 

Kompletní výsledky a info najdete na webu http://www.echroad2018.com/

 

Fotogalerie ze závodu ZR